Our Officers
Our Charity
Our Chaplain
Our Location
Our Organization
Our History

Chaplain of the year

 

Council Name:     SAINT ROSE COUNCIL, 6386

The St. Rose Council is pleased to propose Rev. Msgr. George R. Trabold, of the NEWARK Archdiocese, for the Chaplain of the Year Award for the year 2013-14. Our nominee resides at 52 Short Hills Avenue, Short Hills, NJ

Msgr. Trabold’s personal support of the men of the Council, collectively and individually, has been an inspiration to our organization.

 

BIOGRAPHY

The Reverend Monsignor George R. Trabold was born on August 11, 1947 in Newark, New Jersey. Raised in Orange, New Jersey, he attended local schools including Saint John’s Grammar School and Our Lady of the Valley High School. He graduated from Seton Hall University in South Orange, New Jersey with a B.A. in Classical Languages in 1969.

He studied for the priesthood at Immaculate Conception Seminary in Mahwah, New Jersey, from which he received a Masters of .Art Degree in Theology. On May 26, 1973 Monsignor Trabold was ordained to the priesthood in the Cathedral of the Sacred Heart in Newark.

Upon ordination he was assigned as Associate Pastor at Saint John the Evangelist parish in Bergenfield, New Jersey where he served for four and one-half years. On January 1, 1978 he was appointed to the Archdiocesan Tribunal and sent to Catholic University in Washington, D.C. to pursue graduate studies in Canon Law. Monsignor Trabold received his J.C.L. and began full-time service in Tribunal Ministry in May 1980. While at the Tribunal he served as a Judge and Defender of the Bond.

Beginning in February 1985 Monsignor Trabold served temporarily in the Diocese of Metuchen assisting in the establishment of the Diocese’s Marriage Tribunal. Upon completion of this term of service in Metuchen, he was appointed to the staff of the office of the Archbishop on July 1, 1987.

On September 13, 1988 he was appointed Secretary to the Archbishop for Development. On October 7, 1991 he was elevated to Chaplain to His Holiness Pope John Paul II.

On January 18, 1992 he was appointed Secretary for Canonical Affairs in the Office of the Archbishop in addition to his duties as Secretary for Development. He relinquished his duties for Canonical Affairs when he was appointed as Pastor of Saint John the Evangelist parish in Bergenfield, New Jersey on February 1, 1994. He has also served as State Chaplain for the Catholic Daughters of the Americas in New Jersey since February 1993.

On June 15, 1997 Monsignor Trabold relinquished his duties as Secretary for Development when he was appointed by Archbishop McCarrick as Chairman of the Development Committee of the Archdiocese of Newark.

On July 1, 1998 Monsignor Trabold was appointed Pastor of Saint Rose of Lima parish in Short Hills, New Jersey, where he is presently serving. He was appointed Chaplain of Knights of Columbus Council #6386 in 1999 and became a Fourth Degree Knight in 2000. He was appointed Friar to the Bishop Bailey Assembly in 2000.

Msgr. George R. Trabold